Hogyan működik a tőkevédelem?

 2012.02.13. 14:03

Többen jeleztétek felém, hogy ez a tőkevédelem kérdés nem teljesen világos. Megpróbálok most minden kérdésre válaszolni ebben a bejegyzésben:

AMM Tőkevédelem: 80 %

Korábbi blogbejegyzésemben írtam, hogy az Apollo Money Maker esetében a szoftveresen beállított tőkevédelem az aktuális tőkeszint 80 %-a. Ezt, mint egy "Trailing Stop"-ot, azaz csúszó stop-ot kell elképzelni, mert mindig az aktuális tőkeszinthez igazodik. 

Nézzünk erre az esetre egy példát:

Ez azt jelenti, hogy ha nekem van egy 10.000 dolláros számlám és ha itt ennél a tőkeszintnél a draw-down eléri a -20%-ot, vagyis a 2000 dollárt (tehát a nyitott pocíciók összege -2.000 dollár), akkor az Apollo Money Maker zárja az összes nyitott kötést, így nem tudom a teljes tőkémet elveszíteni. Gondolom erről, hogy a tőkevédelem életbe lépett a BSI minden felhasználóját emailben értesíti. Azért írom, hogy "gondolom" mert ilyen még nem volt amióta az én számlámon fut az AMM, és remélem nem is lesz.  ;-)

Mi történik a továbbiakban?

A BSI weboldalán található információk alapján, nem kell írásban hozzájárulni ahhoz, hogy az Apollo Money Maker újra índítsa a kereskedést, tehát ha nem teszünk semmit, akkor a kereskedés folyik tovább és az Apollo Money Maker újabb kereskedésekkel visszahozza a veszteséget. Ebben az esetben a tőkevédelem tovább él az aktuális tőke 80 %-án, tehát a 8000 dollár 80 %-ára érvényes.

Mit kell akkor tenni, ha nem szeretném a tőkémet a továbbiakban kockáztatni és nem szeretném, hogy az Apollo Money Maker tovább kereskedjen a számlámon?

Egyszerű: vissza kell vonni a POA-t (a Power Of Attorney meghatalmazást). Ahogy a weboldalon a Gyakran Ismételt Kérdéseknél olvasható írni kell egy levelet a Bróker és a BSI felé és küldik a POA visszavonására vonatkozó nyomtatványt. Ha ezt kitöltve visszaküldi az ügyfél, akkor a Bróker kiveszi a MAM-ból a számláját és ki tudja venni a pénzét, azaz a példámban szereplő 8000 dollárt.

Mennyi ennek az esélye, hogy ez megtörténik? 

Nyilván meg van az esélye. Viszont az Apollo Money Maker kereskedését nézve - mivel nagy összehangoltság látszik a tőkenagyság, a használt lot méret, a kereskedési stratégia és a használt devizapár között - ezért egyelőre ennek nagyon csekély kockázatát látom. 

Feltételezem, hogy aki a forex piacon fektet be, az folyamatosan figyeli a kereskedést és mivel az Apollo Money Maker esetében látja a lebegőt és a kereskedést nem fogja ez a tőkevédelmi zárás meglepetésként érni, főleg, hogy a -20%-os lebegő ezzel a kereskedési rendszerrel nem egyik pillanatról a másikra következhet be.

Ennek az az oka, hogy az Apollo Money Maker nagyon óvatos stratégiát használ:

- nem kereskedik minden pillanatban, nem megy bele túl kockázatos pozíció nyitásokba

- kivárja a számára optimális piaci környezetet

- csak akkor lép piacra, ha biztosan: nyereséggel tudja zárni a kötéseket

- nem kockáztat túl sokat (alacsony lot mérettel kereskedik)

- kötéscsoportokban nem emeli meg a lot méretet

- nem befolyásolja emberi tényező a kereskedését

- nem növeli meg a kockázatot egyszerre több devizapáron történő kereskedéssel (minél több devizapáron vannak nyitott kötések, annál kiszámíthatatlanabb és annál gyorsabb az, hogy a nyitott pozíciók stop szintjeit a piaci árfolyam kiüti és gyorsabban elérné a lebegő az aktuális tőke 20%-át) 

- nem ész nélkül köt, mint egy robot, hanem látszólag tematikusan valamilyen külső információ (frekvencia) alapján. (legalábbis nekem ez a benyomásom az eddigi tapasztalatok alapján)

Ha az elmúlt időszakot nézzük, amikor a GBP/USD emelkedett 500-600 pipet, akkor az Apollo Money Maker ebből szépen profitált, különösebb lebegő nélkül.

Akinek van számlája és használja az Apollo Money Makert az, ezeket a dolgokat: tudja, látja, érti!

Ezt a blogot én (Dávid) és a Testvérem közösen szerkesztjük, mert valaki ezt is kérdezte!

Kellemes napot!

Címkék: hogyan mukodik a tokevedelem

süti beállítások módosítása